Dziecięce Marzenia Niepołomice
12 281 36 90
dzieciece.marzenia@interia.pl
ul. Targowa 5, 32-005 Niepołomice
Stowarzyszenie Dziecięce Marzenia Niepołomice
Nasze Stowarzyszenie prowadzi zajęcia hipoterapii. Odbywają się one w olbrzymiej hali w Niepołomicach przy ulicy Targowej 5 (przy Placu Targowym). Zasadniczą część hali stanowi arena (do prowadzenia koni, która służyć może również do nauki jazdy konnej czy treningów) oraz 2 stajnie (północna i południowa) z boksami dla koni, paszarniami, siodlarniami, myjniami i soluxami. Znalazło się też miejsce na zaplecze socjalne z szatniami, sanitariami i częścią rehabilitacyjną, a od 2004 roku zadomowił się też Środowiskowy Dom Samopomocy.Dysponujemy 3 końmi do hipoterapii. Zajęcia prowadzone są codziennie od poniedziałku do piątku.Zajęcia hipoterapii i rehabilitacji prowadzą wykwalifikowani i rzetelni fachowcy:
Dominika Maj-Mrozowska - instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnościami: hipoterapia i jeździectwo;
Dorota Łach - instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością hipoterapia;
Teresa Woźny - technik fizykoterapii i kinezyterapii, ukończony kurs pierwszego stopnia masażu klasycznego, ukończony kurs drugiego stopnia masażu segmentarnego specjalności akupresura oraz refleksoterapia stopy;
Agnieszka Bednarczyk - technik fizykoterapii, ukończony kurs pierwszego stopnia masażu klasycznego, oraz kurs pomocy maltańskiej.
Skuteczność masażu potwierdzono w wielu badaniach m. in. naukowców z Harvardu (USA), którzy obserwowali pacjentów wracających do zdrowia po ciężkich operacjach. Ludzie, u których oprócz zwykłej terapii zastosowano masaż, zdrowieli szybciej niż pacjenci, których leczono farmakologicznie!!!
Wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z naszej propozycji, lub otrzymać więcej informacji, prosimy o kontakt telefoniczny (tel. Stowarzyszenia), lub bezpośrednio z prowadzącymi zajęcia od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00 - 17.00
O HIPOTERAPII:
Hipoterapia stanowi jedną z metod rehabilitacji osób niepełnosprawnych, a swoją specyfikację zawdzięcza koniowi biorącemu udział w terapii. To właśnie obecność konia - "współterapeuty" - sprawia, że jest to wyjątkowa i niepowtarzalna metoda terapeutyczna dająca zupełnie nowe i niespotykane w innych terapiach możliwości. Jest ona jednak ściśle powiązana z innymi metodami rehabilitacyjnymi i terapeutycznymi i w pełni korzysta z ich dorobku.
Hipoterapia, przy przestrzeganiu wskazań i przeciwwskazań, stanowi cenne uzupełnienie kompleksowego usprawniania rehabilitacyjnego osób niepełnosprawnych. Ta forma rehabilitacji jako metoda psycho-ruchowego, sensomotorycznego oddziaływania na pacjenta, ma podstawy neurofizjologiczne, stąd też z powodzeniem stosowana jest w świecie już od lat 60-tych.
Wg Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego: Ogół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia.Hipoterapia stanowi jedną z form rehabilitacji.Uniwersalność tej metody polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym.
DLA KOGO HIPOTERAPIA:
Dla osób z problemami neurologicznymi:
po chorobie Heinego i Medina,
z przepukliną oponowo-rdzeniową,
z porażeniem mózgowym,
po urazach czaszkowo-mózgowych
z neoropatiami,
z chorobą Parkinsona,
Dla osób z problemami ortopedycznymi:
ze skoliozą,
z koślawością bioder i kolan
z kręczem karku
z wrodzonymi ubytkami kończyn
po amputacjach
Dla osób z problemami natury psychicznej:
z autyzmem i chorobą Downa,
z nerwicami
z nadpobudliwością psychoruchową
z trudnościami integracyjnymi
z trudnościami typu dyslektycznego
A także dla osób:
z uszkodzeniami analizatorów (wzrok, słuch),
ze stwardnieniem rozsianym
w stanach uzależnień
PRZECIWWSKAZANIA: bezwzględne:
uczulenie na sierść, pot lub zapach konia,
nie zagojone rany,
brak kontroli głowy w rozwoju motorycznym,
ostre choroby infekcyjne,
podwyższona temperatura
względne:
padaczka,
upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim,
Zaburzenia mineralizacji kości (np. osteoporoza)
utrwalone deformacje i zniekształcenia, ograniczenia zakresu ruchu układu kostno-stawowego
EFEKTY HIPOTERAPII:
zmniejszenie zaburzeń równowagi i poprawa reakcji obronnych,
zwiększenie możliwości lokomocyjnych i zapewnienie kontaktu ze zwierzęciem i przyrodą,
stymulacja rozwoju psychoruchowego dziecka, w tym:
poprawa koordynacji wzrokowo ruchowej, orientacji przestrzennej oraz rozeznania w schemacie własnego ciała,
zwiększenie możliwości koncentracji uwagi i utrzymania zorganizowanej aktywności,
zwiększenie motywacji do wykonywania ćwiczeń,
rozwijanie samodzielności,
zwiększenie poczucia własnej wartości,
relaksacja i osłabienie reakcji nerwicowych.
ODDZIAŁYWANIE HIPOTERAPII
1. Kodowanie w mózgu prawidłowego wzorca ruchu miednicy podczas chodu.2. Normalizacja napięcia mięśniowego.3. Doskonalenie równowagi, koordynacji, orientacji w przestrzeni, schematu własnego ciała, poczucia rytmu.4. Stymulacja i normalizacja czucia powierzchniowego.5. Zwiększenie poczucia własnej wartości.6. Zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych.7. Rozwijanie pozytywnych kontaktów społecznych.
FORMY HIPOTERAPII
W hipoterapii dają się wyróżnić następujące typy działań, chociaż należy pamiętać, że podział ten nie jest sztywny i poszczególne formy terapii przenikają się nawzajem i uzupełniają.
1. Fizjoterapia na koniu przywracanie sprawności fizycznej poprzez odpowiednio dobraną gimnastykę leczniczą, wykonywaną na koniu poruszającym się stępem, zalecana i nadzorowana przez lekarza, prowadzona przez fizjoterapeutę, metoda uzupełniająca klasyczną fizjoterapię.- najważniejsza jest prawidłowa pozycja siedząca i prawidłowy ruch, ich jakość, szczególnie wskazana dla pacjentów w wieku przedszkolnym,- najważniejsza jest funkcja, na drugim planie postrzeganie prawidłowości pozycji i ruchu, szczególnie wskazana dla dzieci starszych, powyżej 5 roku życia.
2. Psychopedagogiczna jazda konna zespół działań podejmowanych w celu usprawnienia intelektualnego, poznawczego, emocjonalnego i fizycznego. Podczas jazdy konnej i czynności z nią związanych stosowane są działania edukacyjne, pedagogiczne, elementy psychoterapii, terapii zajęciowej i logopedii.
3. Terapia z koniem wykorzystanie konia do celów leczniczych, zbliżenie pacjenta i konia daje efekt terapeutyczny, pacjent dzięki relacjom nawiązanym ze zwierzęciem poprawia swoją komunikację ze światem zewnętrznym. Sama jazda konna może być jednym z elementów tej formy terapii, ale nie musi.
Celem terapii z koniem i terapii jazdą konną jest przywrócenie tym osobom sprawności fizycznej i psychicznej w możliwym do osiągnięcia zakresie. Hipoterapia stanowi jeden z elementów rehabilitacji leczniczej i jako taka jest prowadzona przez specjalistę, na zlecenie lekarza.
4. Jazda konna dla osób niepełnosprawnych - sport i rekreacja nie stanowi części hipoterapii, ale jest z nią ściśle związana i ma aspekt terapeutyczny. Umożliwia aktywność sportową osobom niepełnosprawnym, wyrabia u nich nawyk i potrzebę aktywnego spędzania wolnego czasu w kontakcie ze zwierzęciem i przyrodą. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów jazdy konnej specjalnie przygotowanych i instruktorów rekreacji ruchowej ze specjalnością hipoterapii.
Więcej o wskazaniach i przeciwwskazaniach, zaleceniach ćwiczeniach oraz pozycjach, zasadach bezpieczeństwa, koniach do hipoterapii i in. w "Kanonach Polskiej Hipoterapii" na stronach
Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego
Materiały przygotowały:
Krystyna Orzeł
Janina Trochimiuk
Danuta Buczek